Dla wielu domorosłych fachowców montaż deski kompozytowej wydaje się niezwykle prosty. Jak się jednak okazuje, nie zawsze tak jest. Warto zatem poznać zasady, dzięki którym będziesz w stanie ułożyć taras kompozytowy zgodnie ze sztuką. Na co zwrócić uwagę? Jak prawidłowo położyć i przymocować deskę kompozytową?
Izolacja nie jest potrzebna
Taras kompozytowy ma to do siebie, że nie potrzebuje dodatkowej izolacji. W związku z tym legary można ułożyć bezpośrednio na betonowej wylewce. W związku z tym, że legary muszą idealnie do niej przylegać, wylewka powinna być idealnie równa. Musi mieć także niewielki spadek, który pozwoli odpłynąć wodzie opadowej. Na tak przygotowane podłoże z powodzeniem możesz ułożyć deski kompozytowe. Pamiętaj, aby dobierać ich odpowiednią długość. Zazwyczaj można spotkać produkty o długości 2,4; 4; 5, a nawet 6 metrów. W zależności od tego, jakiego koloru chcesz mieć taras, wybierz odpowiednie deski. Te kolorem zazwyczaj przypominają drewno egzotyczne, dzięki czemu w swoim ogrodzie zyskujesz trochę luksusu.
Wybierając system kompozytowy musisz mieć na uwadze, że deski, zupełnie inaczej niż tradycyjne deski drewniane, są puste w środku. Dlatego też nie możesz zapomnieć o montażu specjalnej listwy wykończeniowej, która zamaskuje otwory w kompozycie.
Choć deski tarasowe nie wymagają specjalnej impregnacji, nie oznacza to, że nie trzeba o nie dbać. Mogą bowiem zarysować się od postawionych na tarasie mebli. Tego typu uszkodzenia można z powodzeniem zeszlifować drobnym papierem ściernym. Pamiętaj także o tym, że nie wszystkie deski kompozytowe są odporne na tłuszcz, dlatego grillowanie urządzaj jednak na trawie, aby nie doszło do niemiłej niespodzianki, która spowoduje, że będziesz musiał wymieniać deski na tarasie.
Jakie problemy mogą wystąpić podczas montażu deski kompozytowej?
Jeżeli myślisz, że montaż deski kompozytowej jest niezwykle łatwy, musimy Cię rozczarować. Okazuje się, że może on sprawić problemy w trudnodostępnych miejscach, w których deskę np. trzeba będzie zwęzić. Wówczas może pojawić się problem z jej prawidłowym mocowaniem. Jak możesz się spodziewać — standardowe panele mają specjalnie wyprofilowane krawędzie, które ułatwiają ich prawidłowy montaż.
Narzędzia i przybory:
- miarka
- ołówek
- poziomnica
- wiertarka
- wkrętarka
- szlifierka kątowa
- wyrzynarka
Co to jest kompozyt?
Kompozyt to mieszanina mączki drzewnej i polichlorku winylu, czyli PCW. Szczegółowe proporcje i różne domieszki są tajemnicą producentów, wiadomo jednak, że zawartość drewna w tworzywie wynosi najczęściej 30-50%. Dzięki temu uformowane z tworzywa panele mają powierzchnię przypominającą w dotyku drewno, a dodatek PCW zapewnia im trwałość, kolor oraz odporność na wilgoć.
Producenci oferują gotowe systemy tarasowe, na które składają się legary, deski, maskownice i stalowe łączniki umożliwiające mocowanie desek bez widocznych wkrętów, a także listwy ułatwiające montaż. Największa różnica między tradycyjnym drewnianym tarasem a kompozytem polega na tym, że deski kompozytowe są takie same: nie mają sęków, są idealnie proste i jednolite pod względem koloru. Dzięki stosowanym systemom montażu nie widać na nich żadnych wkrętów czy gwoździ jak w przypadku desek drewnianych.
Jak układać deski kompozytowe?
Kompozyt nie wymaga ułożenia izolacji, legary kładzie się bezpośrednio na betonie. Powinny przylegać do niego na całej długości. Dlatego wylewka betonowa pod tarasem musi być idealnie równa i mieć niewielki spadek pozwalający na odpływ wody. Wszystkie nierówności, pozostałości tynku czy farby trzeba skuć. Panele tworzące nawierzchnię zwykle wyglądają jak typowe ryflowane deski tarasowe. Mają najczęściej 2,4; 4; 5 lub 6 m długości. Kolorem i fakturą przypominają najczęściej drewno egzotyczne, i to takie już spatynowane.
Deski kompozytowe są puste w środku, co będzie widoczne na krawędziach tarasu. Dlatego producenci systemów tarasowych z kompozytu oferują specjalne listwy maskujące.
W przeciwieństwie do drewna deski kompozytowe nie wymagają malowania i odnawiania. Nie oznacza to jednak, że nie trzeba o nie zupełnie dbać. Mogą się zarysować, choćby od mebli tarasowych (niewielkie uszkodzenia można usunąć papierem ściernym). Nie wszystkie są też równie odporne na wysoką temperaturę oraz działanie gorącego tłuszczu, więc grillowanie na takim tarasie wymaga szczególnej ostrożności. Na niektórych mogą się także pojawiać zacieki po deszczu i odbarwienia wskutek działania słońca.
Jakie mogą być trudności z układaniem desek kompozytowych?
Kiedy może być kłopot? Deski kompozytowe trudno dopasować do nietypowych miejsc. Zwłaszcza gdy deskę trzeba zwęzić, może być problem z jej mocowaniem. Standardowy panel ma specjalnie wyprofilowane krawędzie do mocowania w łącznikach montażowych (klipsach). Po ich obcięciu przymocowanie deski do legara w sposób zgodny z instrukcją może się okazać niemożliwe.