Wiele mówi się o tym, że taras z kompozytu jest praktycznie bezobsługowy. Czy jednak taktycznie tak jest? Czy przed nadejściem zimy nie powinno się o niego szczególnie zadbać? Okazuje się, że zanim deski trafią do właścicieli, są sezonowane. Co to oznacza i kiedy powinno się to robić? Na to pytanie odpowiadamy w dzisiejszym wpisie.
Czym jest sezonowanie desek kompozytowych?
Sezonowaniem desek kompozytowych nazywa się inaczej zmianę ich kolorystyki. Proces ten trwa od jednego do sześciu miesięcy. Warto mieć na uwadze, że jest całkowicie naturalny. Występuje także w drewnie. Jest efektem ekspozycji włókien drzewnych podczas szczotkowania.
Dlaczego sezonowanie jest tak ważne? Dzięki niemu materiał będzie mógł zostać wykorzystany jako materiał budowlany. Ujmując rzecz najprościej — zanim deski kompozytowe trafią do klienta, są składowane w odpowiednich warunkach, tj. w ściśle określonej temperaturze, a także wilgotności powietrza. Muszą mieć także zapewnioną prawidłową wentylację. Dzieje się tak dlatego, że kompozyt ma w sobie domieszkę drewna, które podczas produkcji desek wymaga specjalnego traktowania. Warto jednak mieć na uwadze, że sezonowanie desek z kompozytu wygląda inaczej, niż sezonowanie desek w 100% drewnianych. Wszystko za sprawą domieszki PCV, które nadaję produktowi niebywałej trwałości oraz nietuzinkowej estetyki drewna egzotycznego. Dlatego też sezonowanie kompozytu ma na celu stabilizację drewna, które znajduje się w wyprodukowanych deskach.