Pergole tarasowe są rozwiązaniem, które w perfekcyjny sposób dopełnią obrazu tarasu. Proste i bardziej skomplikowane drewniane konstrukcje ochraniają nie tylko taras, ale i jego gospodarzy przed nagłym deszczem, palącym słońcem. Może być tez ciekawym sposobem na oddzielenie strefy odpoczynku od strefy pracy, przez zastosowanie dodatkowych donic z kwiatami czy przepierzeń.
Przede wszystkim pomysł
Budowa pergoli nie jest trudna, o ile ma się zmysł i pomysł. Od niego powinno się zacząć budowę pergoli. Pergola może być wykonana jedynie z drewna – wtedy musi mieć odpowiednią konstrukcję chroniącą przed deszczem i słońcem, a odległości między poszczególnymi belkami powinny być mniejsze. Innym rozwiązaniem jest zrobienie tzw. pergoli w stylu rzymskim, gdzie miedzy drewnianym stelażem znajdzie się materiał chroniący przed słońcem. Jeśli pergolę mają pokryć rośliny pnące, możemy zdecydować się na większe odległości – z czasem, ściana zieleni otulająca konstrukcję ochroni nas przed gorącymi promieniami.
Jak zbudować pergolę tarasową
Pergole tarasowe worzą z reguły rzędy słupów wypełnione kratownicą lub belkami, po których z czasem wiją się rośliny stanowiące wyjątkową oprawę dla chwil spędzonych na tarasie. Mimo że budowla z pozoru wygląda na trudną i pracochłonną, to w rzeczywistości jest zupełnie odwrotnie! Mało tego, samodzielny montaż może okazać się dużo tańszy od gotowego rozwiązania. Należy jednak pamiętać, że musi być ona odpowiednio zamontowana na tarasie. Drewnianych konstrukcji ogrodowych nie należy umieszczać bezpośrednio na ziemi!
Dokładność przede wszystkim
W czasie wykonywania pergoli tarasowej należy zwrócić uwagę na dokładne wykonanie konstrukcji. Dzięki temu będzie ona służyć przez lata, a wykorzystane materiały nie będą się szybko niszczyć. Pergola jest ciekawym rozwiązaniem, które na przestrzeni wieków zyskało swoją popularność. Wykorzystanie jej na tarasie poprawi komfort jego użytkowania.