Osoby, które decydują się na położenie kompozytowego tarasu w swoim ogrodzie, zastanawiają się nad tym, czy potrzebne będzie specjalne zabezpieczenie deski tarasowej przed warunkami atmosferycznymi i korozją biologiczną, czy jednak wystarczy poprodukcyjne sezonowanie desek. Odpowiedź na to pytanie powinna być stosunkowo łatwa, jednak nie zawsze tak jest.
Czym jest sezonowanie desek kompozytowych? Jak proces ma się do zmiany barw?
Sezonowanie desek kompozytowych ma na celu stworzenie im warunków, w których nie tylko naturalnie zmienią barwę, ale przede wszystkim dojrzeją, dzięki czemu będą niezwykle trwałe. Dzięki temu procesowi dochodzi do stabilizacji drewna, które jest składową desek kompozytowych. Co więcej, warto również mieć na uwadze, że sezonowanie może doprowadzić do naturalnej zmiany barwy produktu.
Proces, który może trwać nawet pół roku jest w stanie wybarwić deski kompozytowe. Wszystko za sprawą warunków, w jakich deski kompozytowe są składowane. Pierwszy etap sezonowania trwa około dwa tygodnie. To właśnie wtedy szczotkowane drewno przybiera charakterystyczną żółtą barwę, która przez kolejny miesiąc się stabilizuje. Po zniknięciu żółtej barwy, deski zazwyczaj przybierają szarawy odcień. Warto mieć na uwadze, że w czasie trwania całego procesu, deski zazwyczaj ciemnieją o jeden ton. Po procesie sezonowania deski zazwyczaj stają się jaśniejsze, co może pogłębiać się także po ich położeniu.