Deski kompozytowe są rozwiązaniem, które szturmem wbija się do ogrodów i na tarasy. Wyglądają one jak typowe deski, ale mają domieszkę PCV, zatem też mają jego właściwości (trwałość, ochronę przed szkodliwymi czynnikami atmosferycznymi i nie tracą koloru). Panele tworzące nawierzchnię najczęściej wyglądają jak typowe ryflowane deski tarasowe. Kolor i faktura (brak sęków) przypominają najczęściej drewno egzotyczne, i to takie już spatynowane.

Przygotowanie tarasu do montażu

Podstawą przygotowania tarasu do montażu jest przygotowanie betonowej wylewki. Im jest ona bardziej równa, tym lepiej będzie układać się poszczególne panele. Należy jednak pamiętać, że konieczne jest zachowanie odpowiedniego spadu, dzięki któremu woda opadowa, zamiast stać na tarasie, będzie z niego spływać.

Jakie mogą być największe problemy przy montażu desek kompozytowych?

Zaletą desek kompozytowych jest to, że dużo wygodniej je się układa w porównaniu z deskami tarasowymi. Jednak  sprawiają kłopot przy wykończeniu i dopasowaniu do nietypowych miejsc. Zwłaszcza gdy deskę trzeba zwęzić, może być kłopot z jej mocowaniem. Standardowy panel ma specjalnie wyprofilowane krawędzie do mocowania w łącznikach montażowych (klipsach). Po ich obcięciu przymocowanie deski do legara w sposób zgodny z instrukcją może się okazać niemożliwe.

W zestawie czy osobno?

Wiele firm oferuje już gotowe zestawy do montażu desek kompozytowych. Na gotowe systemy tarasowe składają się legary, deski kompozytowe, maskownice i łączniki umożliwiające mocowanie desek bez widocznych wkrętów, a także listwy ułatwiające montaż. Dlatego też, decydując się na tarasy kompozytowe, wygodniejszym rozwiązaniem jest zakup gotowych zestawów, które będą na pewno do siebie pasować i razem stworzą dobrą i ciekawą całość. Do tego można dołożyć już dodatkowe panele i stworzyć większą konstrukcję czy rozwinąć taras o elementy dodatkowe takie jak np. pergola.