Pergola w ogrodzie jest piękną dekoracją. Pełni również wiele funkcji praktycznych – chroni przed słońcem, wydziela odpowiednie sekcje w ogrodzie, oddziela od brzydkich części ogrodu. Kiedyś niezwykle popularne, chwilę nieużywane, teraz wracają do łask.
Trochę historii o pergoli
Pergole w architekturze wykorzystywane są od setek lat. Pierwsze z nich powstały w średniowieczu. Jednak swój rozkwit pergole miały w pierwszej połowie XVII wieku w Anglii i Szkocji. Kształt pergoli zmieniał się wraz z wiekami. Początkowo były to bardziej długie tunele o podstawie budowanej z kamienia przykryte metalowymi bądź drewnianymi deskami. Te konstrukcje pozwalały na to, by dorosły człowiek mógł swobodnie się pod nimi przechadzać. Wokół pergol i na nich sadzono kwiaty, które je w całości porastały, dlatego też człowiek poruszał się w swoistych tunelach roślin i kwiatów. Pergole były też niezwykle popularne w królewskich pałacowych ogrodach w całej Europie, a ich pozostałości można oglądać do dziś. Mimo że zainteresowanie pergolami spadło na przełomie wieków XVIII i XIX, w dalszym ciągu tego rodzaju konstrukcje są widoczne w ogrodach, nawet w XXI wieku. Obecnie wracają do łask i sprawdzają się nie tylko w dużych ogrodach, ale też na tarasach, czy małych balkonach.
Do czego wykorzystuje się pergole?
Niekwestionowaną zaletą pergol jest fakt, że można je w sposób bardzo fantazyjny i ciekawy zaprojektować. Mogą stać się oazą w danym ogrodzie, wydzielać w nim strefy czy tworzyć przestrzenie do odpoczynku, oddzielające je od mniej reprezentacyjnych części ogrodu. Obecnie odchodzi się od betonowych i kamiennych pergol na rzecz konstrukcji drewnianych. Są one produkowane z wysokiej jakości drewna, dlatego są solidne i odporne na czynniki atmosferyczne. Największym zainteresowaniem cieszą się pergole drewniane, raczej nieduże, przystosowane do montowania w ogrodach, na tarasach czy nawet niewielkich balkonach. Pergole drewniane są niezwykłą ozdobą, która upiększy nie tylko Twój ogród czy taras, ale również rośliny.